Kto mieszka na łące?

| Kategoria: Grupa X Sówki | Brak komentarzy

Dzień 5
Temat dnia: Kto mieszka na łące?

„Kwiaty na łące” – zabawa plastyczna.
Dzieci na kartkach odbijają palce maczane w farbie plakatowej tworząc różnokolorowe kwiaty.

„Co zobaczyła mrówka?” – zabawa słowna.
Dzieci kończą zdanie: Mrówka zobaczyła na łące…

„Krasnal Teodor” – słuchanie opowiadania czytanego przez rodzica.
Krasnal Teodor mieszkał w pięknym lesie. Miał swój dom w starym dębie. Dąb był też domem rodziny wiewiórek. Mieszkały w starej dziupli i często odwiedzały Teodora. Krasnal miał wielu przyjaciół. Zając Ryszard opowiadał mu o swoich wyprawach na pobliskie pola kapusty. Dzik Franciszek zasięgał informacji, gdzie są najdorodniejsze żołędzie, bo przecież Teodor znał las najlepiej. Mieszkał w nim od dawna i wiedział o nim wszystko. Obok dębu często przebiegały sarny. Ale one ni-gdy nie miały czasu, aby dłużej porozmawiać z krasnalem. Ciągle szukały miejsc z soczystą trawą, albo urządzały biegi z przeszkodami. Pewnego razu Teodor postanowił zwiedzić cały las. Wybrał się na południe i po długiej wędrówce dotarł do miejsca, którego wcześniej nie znał. Jego oczom ukazał się piękny widok. Trawy w różnych odcieniach zieleni, a wśród nich różnokolorowe kwiaty: rumianki, stokrotki, maki, niezapominajki mieszały się z koniczyną i mniszkami lekarskimi. Czegoś takiego krasnal jeszcze nie widział.  Znał swój piękny las, ale to co zobaczył było czymś niesamowitym. Postanowił z bliska zobaczyć kolorowy dywan. w pewnym momencie spostrzegł sadzawkę, a obok niej kamień, na którym siedziała żaba. – Widzę ciebie po raz pierwszy – odezwała się żaba.  – Jestem Teodor – odpowiedział krasnal. – A ja jestem Zuzanna – przedstawiła się żaba. – co cię do nas sprowadza? – zapytała Zuzanna.
– Mieszkam w lesie – odpowiedział Teodor. I nie wiedziałem, że obok lasu jest coś tak pięknego.
– To nasza łąka, tutaj mieszkamy – wyjaśniła Zuzanna. – To oprócz ciebie ktoś tu jeszcze mieszka? – zdziwił się krasnal.- Tak – odpowiedziała żaba. Przedstawię ci moich przyjaciół.
I już po chwili Teodor poznał motyla, biedronkę, pszczołę. Zobaczył też kreta, ślimaka i kogoś z kim żaby nie przyjaźnią się – bociana. – Nie lubimy bocianów – powiedziała żaba, ale miło popatrzeć jak krążą nad naszą łąką. Nie robią nic złego, czasem tylko budzą moje dzieci swoim głośnym klekotaniem.- Łąka, to bardzo ładne miejsce – powiedział Teodor. Muszę opowiedzieć o nim swoim przyjaciołom.- Myślę Teodorze – powiedziała Zuzanna, że twoi przyjaciele znają łąkę. Czasami odwiedzają nas. Tutaj odpoczywają lub zjadają pyszną trawę…

 

Rozmowa w oparciu o wysłuchane opowiadanie.
– Gdzie mieszka krasnal Teodor?
– W jakim drzewie krasnal miał swój dom?
– Kto jeszcze mieszkał w starym dębie?
– Jakich przyjaciół miał krasnal Teodor?
– O czym opowiadał Teodorowi zając Ryszard?
– O co pytał Teodora dzik Franciszek?
– Czego szukały sarny?
– Do jakiego miejsca dotarł Teodor?
– Jak wyglądała łąka?
– Kogo Teodor spotkał nad sadzawką?
– Kto oprócz żaby Zuzanny mieszkał na łące?
– Komu Teodor chciał opowiedzieć o łące?
– Czego krasnal dowiedział się od żaby Zuzanny?
– Jak myślisz, jakie zwierzęta odwiedzały łąkę?

Karta pracy, cz. 4, s. 51.Wykonaj działania i pokoloruj według wzoru.

Pozdrawiamy:)

Monika Piątek i Beata Matusiak

Komentarze

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojej strony.

Before you add comment see for rules.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3c7h9j (Wprowadź tekst od końca)

  • Wyszukaj na stronie

  • O nas

    • Przedszkole Publiczne Nr 48 „Leśna Gromada” w Szczecinie INFORMACJE O PRZEDSZKOLU Placówka usytuowana jest w głębi osiedla POMORZANY, z dala od zgiełku ulicznego. Budynek z każdej strony otaczają ogrody przedszkolne z dużą ilością drzew i sprzętu do zabaw dla dzieci. Przedszkole Publiczne nr 48 powstało w 1978 r. jako żłobkoprzedszkole w nowym budynku przy ul. […]

do góry