Gniezno i Kraków

| Kategoria: Grupa X Sówki | Brak komentarzy

Dzień 5

Temat dnia: GNIEZNO I KRAKÓW

 

„Chodzenie pod dyktando”.
Dzieci poruszają się po pokoju według wskazówek rodzica, np. 2 kroki do przodu, 1 krok w prawo, 3 kroki do przodu, 1 krok do tyłu itp.

Karta pracy, cz. 4, s. 23.
Polska jest jednym z państw Unii Europejskiej. Dzieci oglądają flagę Polski i flagę Unii Europejskiej oraz flagi państw członkowskich. Unia Europejska składa się z 28 państw członkowskich.

Są to: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Dania, Wielka Brytania, Irlandia, Grecja, Portugalia, Hiszpania, Austria, Finlandia, Szwecja, Czechy, Estonia, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja.

 

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie.

Legenda czytana przez Z.Zborowskiego:

https://www.youtube.com/watch?v=MrXIw4fAvTQ

Film:

Rodzic mówi, że Gniezno było pierwszą stolicą Polski. Wyjaśnia znaczenie słowa stolica. Jest to miejsce, gdzie znajdują się najważniejsze urzędy państwa. Stolica jest siedzibą prezydenta, a wcześniej była siedzibą królów.

Wskazanie Gniezna na mapie Polski.

*********************************************************************************************************

Słuchanie Legendy o Smoku Wawelskim.

Dawno temu, za panowania króla Kraka nad miastem zawisło niebezpieczeństwo. Pod zamkiem zamieszkał straszny smok. Żądał od mieszkańców miasta, aby codziennie przynosili mu do zjedzenia owce, kury, krowy. Niejeden rycerz próbował pokonać smoka, ale żadnemu
z nich nie udało się tego dokonać. Niedaleko zamku żył szewczyk Skuba. Pewnego razu poszedł do króla i powiedział, że wie jak pokonać smoka. Król ucieszył się z tego, chociaż nie wierzył, że prosty szewczyk może wygrać walkę ze smokiem. Szewczyk miał plan, który szybko zrealizował. Wypchał baranią skórę siarką i smołą i podrzucił ją smokowi. Żarłoczny smok połknął barana. Niedługo potem poczuł wielkie pragnie-nie. Zaczął pić wodę z Wisły. Wypił jej tak dużo, że jego brzuch stał się ogromny i pękł. Wielka radość zapanowała w grodzie Kraka. Świętowano kilka dni i kilka nocy. a szewczyk Skuba stał się ulubieńcem mieszkańców, którzy chętnie mu we wszystkim pomagali.

Rozmowa na temat legendy.
– Kto straszył mieszkańców grodu Kraka?
– Komu udało się pokonać smoka?
– Jaką pułapkę przygotował Skuba smokowi?
– Co stało się ze smokiem?

Wskazanie Krakowa na mapie Polski.

Wysłuchanie hejnału z Wieży Mariackiej.

 

Karta pracy, cz. 4, s. 23.
Naszą ojczyzną jest Polska. Dawne stolice Polski to: Gniezno i Kraków. Obecnie stolicą Polski jest Warszawa. Dzieci oglądają herb Gniezna, Krakowa i Warszawy.

„Biało – czerwony quiz” – quiz.

Rodzic zadaje pytania, a dzieci odpowiadają na nie.
Przykładowe pytania:
– Jak wygląda flaga Polski?
– Jak nazywa się nasz kraj?
– Wymień trzy symbole narodowe?
– Jakie miasto było pierwszą stolicą Polski?
– Jak nazywa się obecna stolica Polski?
– Wymień trzech sławnych Polaków.
– Wymień trzy rzeczy, które można zobaczyć w Warszawie.
– Jak nazywa się najdłuższa rzeka w Polsce?
– Kim był Fryderyk Chopin?
– Zaśpiewaj pierwszą zwrotkę hymnu Polski.
– Czego szukali Lech, Czech i Rus?

 

„Sławni Polacy” – zapoznanie z postacią Juliana Tuwima.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Julian_Tuwim

wiersze:

 

Pozdrawiamy!

Monika Piątek i Beata Matusiak

Komentarze

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojej strony.

Before you add comment see for rules.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6o8m2s (Wprowadź tekst od końca)

  • Wyszukaj na stronie

  • O nas

    • Przedszkole Publiczne Nr 48 „Leśna Gromada” w Szczecinie INFORMACJE O PRZEDSZKOLU Placówka usytuowana jest w głębi osiedla POMORZANY, z dala od zgiełku ulicznego. Budynek z każdej strony otaczają ogrody przedszkolne z dużą ilością drzew i sprzętu do zabaw dla dzieci. Przedszkole Publiczne nr 48 powstało w 1978 r. jako żłobkoprzedszkole w nowym budynku przy ul. […]

do góry