Sylabowy zawrót głowy

| Kategoria: Aktualności ogólne, Grupa III Sarenki | Brak komentarzy

Dzień dobry Sarenki, dziś zaproponuję Wam zabawę :

  • „Sylabowy zawrót głowy”- zabawy z dzieleniem słów na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem  lub układaniem elementów (jedna sylaba= jedno klaśnięcie lub jeden klocek). Wyrazy mogą dotyczyć jednej kategorii i mieć różną ilość sylab, np. kategoria „las”: las, kos, lis, dzik, świerk, ptak, dąb, pień, mech, szpak, grzyb; drzewo, konar, korzeń, kora, sosna, sarna, jeleń, zając, paproć, trawa; polana, muchomor, gałęzie, korona (drzewa), korzenie, kukułka itd.
  • “Odgadnij, co mówię”- mówimy dziecku, że pobawimy się teraz w kosmitów i będziemy mówić ich językiem. Zadaniem dziecka jest powiedzieć, co usłyszało- rodzic wypowiada jakieś słowo dzieląc je na sylaby- dziecko dokonuje syntezy sylabowej i na odwrót.
  • W wersji trudniejszej: z podziałem na głoski (analiza i synteza głoskowa);
  • „Zabawkowo- literkowo”- tworzenie zbiorów zabawek lub  innych przedmiotów, których nazwy rozpoczynają się ta samą głoską, np. klocek, kredka, książka, korek, kamyk itd., lejek, lalka, lornetka, lizak…
  • „Co słyszysz na początku?”- zabawy w aliteracje, zadaniem dzieci jest znalezienie jak największej ilości słów rozpoczynających się na daną głoskę lub  literę.
  • Wersja trudniejsza: „Wąż wyrazowy”- wybieramy wspólnie jedno słowo, od którego zacznie się zabawa, np. kot, zadaniem dziecka jest  znalezienie słowa rozpoczynającego się głoską kończącą poprzedzający wyraz, czyli „t”; kot-traktor- robak- krowa- aligator- rejs- syrop-paw- wiadro… itd.

Życzę udanej zabawy:)

Miłego dnia :)

 

Komentarze

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojej strony.

Before you add comment see for rules.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4x7y3i (Wprowadź tekst od końca)

  • Wyszukaj na stronie

  • O nas

    • Przedszkole Publiczne Nr 48 „Leśna Gromada” w Szczecinie INFORMACJE O PRZEDSZKOLU Placówka usytuowana jest w głębi osiedla POMORZANY, z dala od zgiełku ulicznego. Budynek z każdej strony otaczają ogrody przedszkolne z dużą ilością drzew i sprzętu do zabaw dla dzieci. Przedszkole Publiczne nr 48 powstało w 1978 r. jako żłobkoprzedszkole w nowym budynku przy ul. […]

do góry