Eksperymenty dla małych i dużych :)

| Kategoria: Grupa I Biedronki, Grupa V Misie, Grupa VIII Jeżyki | Brak komentarzy

Drodzy Rodzice, 
Pamiętajmy, że w rozwoju dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, najważniejszym narzędziem jest zabawa. Pomaga w zrozumieniu świata i lepszym poznaniu samego siebie. Ma wpływ na rozwój poznawczy, sferę emocjonalno-motywacyjną i na kształtowanie osobowości dziecka.
Pozwólmy zatem dzieciom bawić się, pobrudzić, a po skończonej zabawie samodzielnie posprzątać. Sprawi im to wiele radości i będzie doskonałym elementem rozwijania ich samodzielności.

A jeśli macie ochotę w świat zabawy wprowadzić wspólne eksperymentowanie, poniżej znajdziecie kilka propozycji doświadczeń, które bez problemu wykonacie z dostępnych w domu materiałów :)

Dobrej zabawy!

1. Mieszanie kolorów: 
Potrzebne:
słoiki (lub inne zamykane przezroczyste pojemniki)
olej/oliwa/oliwka
woda
Coś, co zabarwi wodę (barwniki spożywcze, kolorowa bibuła, farbka…)

Do słoików wlejcie wodę (do połowy naczynia) i zabarwcie ją.
Dopełnijcie słoiki olejem i dodajcie drugi kolor. Zakręćcie słoiki.
Teraz wystarczy energicznie potrząsnąć słoikiem i obserwować, co będzie działo się z kolorami :)
(Przy potrząsaniu kolory zmieszają się, a później wrócą na swoje miejsce)

2. Ciecz nienewtonowska:
Potrzebne:
Miska
Mąka ziemniaczana (im więcej tym lepiej :) Do dobrej zabawy wskazany min. 1kg)
Woda

W misce wymieszajcie mąkę ziemniaczaną z wodą w stosunku 2:1 (lub odrobinę więcej wody). Powstała ciecz powinna mieć konsystencję umożliwiającą zgniecenie w kulkę. Po wymieszaniu „mikstury” zobaczcie, co się stanie, kiedy szybko zgnieciecie ją w dłoniach i kiedy je rozluźnicie.

Ciecz nienewtonowska to świetna zabawa sensoryczna dla małych i dużych. Zróbcie i przekonajcie się sami :)

3. Ocean w słoiku:
Potrzebne:
Butelka lub słoik
Olej
Woda (może być zabarwiona)
Cekiny, brokat lub inne drobiazgi, które można wrzucić do wody.

Wypełnijcie butelkę do połowy wodą. Powrzucajcie do środka brokat, cekiny lub inne drobiazgi. Uzupełnijcie resztę przestrzeni w butelce olejem i dokładnie zakręćcie. Teraz pozostaje obracać butelkę w różne strony i obserwować co będzie działo się w środku.

Komentarze

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojej strony.

Before you add comment see for rules.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8e3i8e (Wprowadź tekst od końca)

  • Wyszukaj na stronie

  • O nas

    • Przedszkole Publiczne Nr 48 „Leśna Gromada” w Szczecinie INFORMACJE O PRZEDSZKOLU Placówka usytuowana jest w głębi osiedla POMORZANY, z dala od zgiełku ulicznego. Budynek z każdej strony otaczają ogrody przedszkolne z dużą ilością drzew i sprzętu do zabaw dla dzieci. Przedszkole Publiczne nr 48 powstało w 1978 r. jako żłobkoprzedszkole w nowym budynku przy ul. […]

do góry