Pieczarki

| Kategoria: Aktualności ogólne | Brak komentarzy

Podobnie jak inne gatunki grzybów pieczarki powszechnie uważane są za mało odżywcze lub w ogóle bezwartościowe pod względem żywieniowym. W rzeczywistości zawierają wiele witamin i składników mineralnych oraz są źródłem łatwo przyswajalnego białka   ( wartości porównywalne do mięsa zwierzęcego ).

Pieczarki są dobrym źródłem witamin z grupy B – szczególnie ryboflawiny, niacyny, kwasu pantotenowego, kwasu foliowego i kobalaminy. Grzyby te zawierają także żelazo, fosfor, potas, magnez i cynk.

Ponadto grzyby w tym pieczarki zostały uznane za żywność funkcjonalną, ponieważ zawierają w swoim składzie związki, które wykazują działanie prozdrowotne na komórki organizmu. Wśród tych substancji wymienia się przeciwutleniacze ( glutation, ergotioneina) , które działają ochronnie na tkanki. Drugą grupą tych związków są ß-glukany wzmacniające komórki układu odpornościowego. Grzyby zawierają także spore ilości błonnika, który reguluję pracę jelit, normuje stężenie cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu LDL we krwi, daje uczucie sytości oraz pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.

Zatem warto włączać pieczarki i inne grzyby hodowlane do diety dzieci. Przykładowo wywar z pieczarek można podawać dzieciom już od pierwszego roku życia a same pieczarki od trzeciego roku życia. Wyjątek stanowią grzyby leśne, które mogą być źródłem silnych zatruć i takich grzybów nie podajemy dzieciom do lat 12.

Oczywiście niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort po spożyciu grzybów tak samo jak po innych produktach np. fasoli lub kapusty, ze względu na zawartość nierozpuszczalnej frakcji błonnika ( chityna, celuloza, ligniny). Dlatego zawsze należy brać pod uwagę indywidualne preferencje żywieniowe i sprawność układu pokarmowego. Jednak odpowiednie przygotowanie potraw ułatwia ich strawienie – można podawać np. pieczarki w postaci zmiksowanej ( sosy, zupy) lub z przyprawami, które wspierają pracę układu pokarmowego ( np.: kminek, majeranek, tymianek, rozmaryn ).

ŹRÓDŁO:

1. https://malgorzatajackowska.com/2018/12/17/grzyby-w-diecie-dziecka/

2. https://docplayer.pl/23938536-Wartosc-odzywcza-grzybow-jadalnych.html

3. https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/pieczarki-wartosci-odzywcze-i-wlasciwosci-zdrowotne-aa

– GcdW-SqhW-RZnR.html

Komentarze

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojej strony.

Before you add comment see for rules.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9j3k7d (Wprowadź tekst od końca)

  • Wyszukaj na stronie

  • O nas

    • Przedszkole Publiczne Nr 48 „Leśna Gromada” w Szczecinie INFORMACJE O PRZEDSZKOLU Placówka usytuowana jest w głębi osiedla POMORZANY, z dala od zgiełku ulicznego. Budynek z każdej strony otaczają ogrody przedszkolne z dużą ilością drzew i sprzętu do zabaw dla dzieci. Przedszkole Publiczne nr 48 powstało w 1978 r. jako żłobkoprzedszkole w nowym budynku przy ul. […]

do góry