Jabłka

| Kategoria: Aktualności ogólne | Brak komentarzy

JABŁKA

Naukowcy twierdzą, że zjedzenie dwóch jabłek dziennie uchroni nas przed licznymi chorobami i pozytywnie wpłynie na naszą urodę. A to dlatego, że zawierają wiele witamin i wykazują liczne działania prozdrowotne.

Zawartość witamin i składników mineralnych w 100 g jabłek. Ze skórką/bez skórki:
Witaminy
Witamina C – 4.6/4.0 mg
Tiamina – 0.017/0.019 mg
Ryboflawina – 0.026/0.028 mg
Niacyna – 0.091/0.091 mg
Witamina B6- 0.041/0.037 mg
Kwas foliowy – 3/0 µg
Witamina A – 54/38 IU
Witamina E – 0.18/0.05 mg
Witamina K – 2.2/0.6 µg

Minerały
Wapń – 6/5 mg
Żelazo – 0.12/0.07 mg
Magnez – 5/4 mg
Fosfor – 11/11 mg
Potas – 107/90 mg
Sód – 1/0 mg
Cynk – 0.04/0.05 mg

Jabłka zawierają spore ilości błonnika, który reguluje pracę jelit, chroni przed zaparciami, zapobiega rakowi jelita grubego oraz ogranicza wchłanianie cholesterolu, dzięki czemu zabezpiecza także przed powstawaniem miażdżycy i zawałem serca. Błonnik pomaga również regulować poziom cukru we krwi. Jabłka są niskokaloryczne – 52 kcal w 100 g i mają stosunkowy niski indeks glikemiczny. Dlatego w umiarkowanych ilościach jabłka są również wskazane dla cukrzyków. Śmiało po nie sięgać mogą też osoby będące na diecie odchudzającej, ze względu na niską energetyczność i zawartość pektyn, które dają uczucie sytości. Pektyny pomogą także w usunięciu toksyn z organizmu. Gotowane i przetarte jabłka mogą być stosowane przy biegunce u dzieci. Napar ze skórek jabłek pomoże podczas infekcji jamy ustnej a ocet jabłkowy hamuje rozwój infekcji i wspomaga trawienie. Najwięcej witamin i błonnika zawierają jabłka ze skórką, dlatego właśnie w takiej postaci powinny być zjadane najczęściej. Ponadto najlepiej jeść jabłka po posiłku, bo przed opóźniają trawienie i powodują fermentację.

Komentarze

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojej strony.

Before you add comment see for rules.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7u0j7g (Wprowadź tekst od końca)

  • Wyszukaj na stronie

  • O nas

    • Przedszkole Publiczne Nr 48 „Leśna Gromada” w Szczecinie INFORMACJE O PRZEDSZKOLU Placówka usytuowana jest w głębi osiedla POMORZANY, z dala od zgiełku ulicznego. Budynek z każdej strony otaczają ogrody przedszkolne z dużą ilością drzew i sprzętu do zabaw dla dzieci. Przedszkole Publiczne nr 48 powstało w 1978 r. jako żłobkoprzedszkole w nowym budynku przy ul. […]

do góry