Kasza gryczana.

| Kategoria: Aktualności ogólne | Brak komentarzy

indeks

Kaszę gryczaną uzyskuje się z obłuskanych ziaren gryki.

W zależności od sposobu obróbki wyróżniamy kilka rodzajów kaszy gryczanej:

  • biała (nieprażona) – cała, łamana i łamana drobna (kasza krakowska)

  • prażona – cała i łamana.

Właściwości odżywcze 100 g surowej kaszy:

  • energia – około 343-346 kcal

  • białko – 11,73-13,25 g

  • węglowodany – 71,5 – 74,95 g (w tym około 10 g błonnika pokarmowego)

  • tłuszcz – 2,71 – 3,4 g.

Kasza gryczana zawiera także dużo cennych witamin i składników mineralnych. Ich ilości różnią się w zależności od sposobu obróbki gryki. Najwięcej witamin, składników mineralnych i odżywczych zawierają kasze nieprażone i całe, ponieważ procesy palenia lub rozdrabniania kasz powodują utratę części składników.

Kasza gryczana zawiera przede wszystkim witaminy z grupy B oraz rutynę, która z kolei wspomaga wchłanianie witaminy C i wzmacnia naczynia krwionośne. Kasza gryczana bogata jest także w potas, fosfor, magnez, sód i cynk.

Kasza gryczana jest produktem bezglutenowym.

Komentarze

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojej strony.

Before you add comment see for rules.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7c1w8a (Wprowadź tekst od końca)

  • Wyszukaj na stronie

  • O nas

    • Przedszkole Publiczne Nr 48 „Leśna Gromada” w Szczecinie INFORMACJE O PRZEDSZKOLU Placówka usytuowana jest w głębi osiedla POMORZANY, z dala od zgiełku ulicznego. Budynek z każdej strony otaczają ogrody przedszkolne z dużą ilością drzew i sprzętu do zabaw dla dzieci. Przedszkole Publiczne nr 48 powstało w 1978 r. jako żłobkoprzedszkole w nowym budynku przy ul. […]

do góry