BURAKI

| Kategoria: Aktualności ogólne | Brak komentarzy

Wartość odżywcza buraków (w 100 g) surowych/ugotowanych:

Wartość energetyczna – 43/44 kcal
Białko ogółem – 1.61/1.68 g

Tłuszcz – 0.17/0.18 g
Węglowodany – 9.56/9.96 g (w tym cukry proste 6.76/7.96)
Błonnik – 2.8/2.0 g

Buraki mają wiele właściwości leczniczych, głównie dzięki zawartości silnego barwnika – betaniny – który jest burakisilnym przeciwutleniaczem chroniącym komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dlatego uznaje się, że buraki skutecznie chronią przed powstawaniem nowotworów jak również wspomagają organizm po przebytej chemioterapii. Warzywa te są bogate w kwas foliowy, który wspiera m.in. prawidłowy rozwój płodu. Chociaż nie są bogate w żelazo zapobiegają także anemii i wspomagają leczenie białaczki, ponieważ mają silne działanie krwiotwórcze. Z innych działań leczniczych wymienia się: zapobieganie chorobom serca, normowanie poziomu cholesterolu we krwi czy regulowanie ciśnienia tętniczego krwi. Buraki szczególnie polecane są dla dzieci i młodzieży oraz kobiet w ciąży. Natomiast osoby chore na cukrzycę nie powinny ich spożywać ze względu na wysoki indeks glikemiczny i spore ilości cukru. Najbardziej wartościowe są soki z buraków i surowe buraki, bo gotowane buraki tracą wiele cennych składników mineralnych. Dlatego najlepiej ich nie gotować, wyjątkiem są buraki ugotowane w zupie lub ugotowane/upieczone w skórce i obrane tuż przed zjedzeniem. buraki2

Komentarze

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojej strony.

Before you add comment see for rules.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7n8m0p (Wprowadź tekst od końca)

  • Wyszukaj na stronie

  • O nas

    • Przedszkole Publiczne Nr 48 „Leśna Gromada” w Szczecinie INFORMACJE O PRZEDSZKOLU Placówka usytuowana jest w głębi osiedla POMORZANY, z dala od zgiełku ulicznego. Budynek z każdej strony otaczają ogrody przedszkolne z dużą ilością drzew i sprzętu do zabaw dla dzieci. Przedszkole Publiczne nr 48 powstało w 1978 r. jako żłobkoprzedszkole w nowym budynku przy ul. […]

do góry